Pracownicy WNG na konferencji „Koronowo – wizja rewitalizacji obszarów nadrzecznych”

W dniach 19-20 marca 2024 r. odbyła się konferencja naukowa „Koronowo – wizja rewitalizacji obszarów nadrzecznych” organizowana przez Burmistrza Koronowa – Pana Patryka Mikołajewskiego. Partnerami wydarzenia były Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy Sp. z o.o., Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

W czasie dwudniowych obrad, uczestnicy wysłuchali łącznie 25 prelekcji, gdzie zaprezentowano aktualny stanu wiedzy, wskazano dobre praktyki i rozwiązania dla szerokiego kręgu osób i podmiotów wspierających Urząd Miejski w Koronowie, na rzecz planowanej rewitalizacji części obszaru miasta przyległego do koryta Brdy. Ponadto, konferencja umożliwiła określenie kierunków zmian zagospodarowania przestrzennego oraz korzyści płynących z wykorzystania koryta Brdy.

Niezwykle istotnym elementem konferencji była sesja terenowa na zakończenie pierwszego dnia obrad, w czasie której uczestnicy zapoznali się ze stanem aktualnym koryta Brdy w Koronowie oraz potencjałem obszarów miasta będących w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Ze strony Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prelekcje wygłosili pracownicy Wydziału Nauk Geograficznych UKW, odpowiednio:

• Mgr inż. Marta Brzezińska „Powstanie zapory na rzece Brdzie w Pieczyskach – konsekwencje hydrologiczne” (sesja 1)
  • Dr Dawid Szatten „Problemy środowiskowe koryta Brdy w Koronowie. 18 lat badań „Martwej Brdy” (sesja 2)
  • Dr hab. Michał Habel, prof. uczelni „Charakterystyka warunków transportu osadów zrzucanych ze Zbiornika Koronowskiego do rzeki Brdy” (sesja 2)
  • Dr hab. Aleksandra Jezierska-Thole, mgr Patrycja Essing-Jelonkiewicz „Rozwój funkcjonalno-przestrzenny Koronowa” (sesja 3)
  • Dr Alicja Gonia, mgr Patrycja Essing-Jelonkiewicz „Możliwości rozwoju turystyki na bazie zrewitalizowanej części miasta Koronowa” (sesja 5)

Partnerom i instytucjom wspierającym konferencję dziękujemy za wspólną pracę organizacyjną nad wydarzeniem, licząc iż czas przeznaczony w czasie obrad, poświęcony 10 km fragmentowi rzeki Brdy i obszarów Koronowa do niego bezpośrednio przyległych, stanie się zaczątkiem procesów rewitalizacji tego niezwykle cennego obszaru.

Piszą o wydarzeniu: